Karta podatkowa może być korzystnym rozwiązaniem dla pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, którzy chcą zmniejszyć zobowiązania wobec fiskusa. Niestety, nie wszyscy mogą skorzystać z karty podatkowej i może być to rozczarowujące dla osób, które spodziewają się, że ich obciążenia podatkowe będą mniejsze.

Karty podatkowe są wyłącznie dla osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i tylko wtedy, gdy przekroczony rulon wynosi mniej niż 82.000 zł w 2020 roku ( 87.600 zł w 2021 roku). Oznacza to, że jeśli Twoja firma generuje więcej niż 82/87 Tys, nie masz prawa do karty. Osoby prowadzące firmy jednoosobowe lub spółki cywilne również nie mają do niej dostępu – musisz być samozatrudnionym lub prowadzić inny typ działalności.

Ponadto karta podatkowa jest skierowana tylko do osób, które prowadzą główne źródło dochodu. Osoby pracujące na drugim etacie lub na czarno nie mają do niej dostępu i muszą opłacać pełny podatek od swoich zarobków.

Jeśli więc pracujesz na umowach cywilno-prawnych lub prowadzisz firma, która generuje do 82/87 Tys rocznie – warto rozważyć skorzystanie z karty podatkowej, aby odrobinę uchronić się przed fiskusem. W przeciwnym razie bardziej opłaca się przekonstytuować się z PKD i odprowadzaćam co miesi{{ vprzykładowo skorzystać z opodatkowania według 19%.

Karta podatkowa to uproszczona forma rozliczenia podatku dochodowego dla małych przedsiębiorców i freelancerów. Jest prosta w użyciu i pozwala uczciwym przedsiębiorcom na skuteczną redukcję ich podatku dochodowego. Pomimo tego, że karta podatkowa jest przystępnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców, nie każdy z nich może z niej skorzystać. To sprawia, że członkowie szerszego grona osób tracą możliwość odpisywania podatków.

Jak wiadomo, aby móc korzystać z karty podatkowej, trzeba spełniać pewne wymogi dotyczące dochodu netto oraz ilości usług świadczonych w skali roku. Dla wielu małych przedsiębiorców i freelancerów bariery te mogą być trudne do pokonania – np. jeśli chcesz skorzystać z karty podatkowej, to musisz mieć co najmniej 6 000 zł netto dochodu w roku lub otrzymać minimum 150 000 zł za usługi.

Jest to niesprawiedliwe dla profesjonalistów działających solo, którzy mogą mieć kilka drobnych projektów jednocześnie i dużo czasu przeznaczonego na marketing i sprzedaż, do tego dochody bardzo często są niestabilne. Dlatego powinni oni także mieć możliwość korzystania z tańszych rozwiązań.

Jeśli rząd chce aby polscy przedsiębiorcy byli bardziej konkurencyjni na rynku, powinien umożliwić bezpieczne i proste rozliczanie się z fiskusem a także umożliwić większej grupie przedsiębiorców możliwość skorzystania z karty podatkowej. W tym momencie jest ona dostępna tylko dla określonego typu prowadzonej działalności – a po hustawce fiskalne trzeba sięgać już w pierwszych miesiącach prowadzenia firmy.

Karta podatkowa nie jest rozwiązaniem, które będzie odpowiadać każdemu. Już samo jej zdefiniowanie jako narzędzie umożliwiające niższe opodatkowanie wskazuje na to, że nie wszyscy korzystać z niej będą mogli. Zwłaszcza osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, które planują sprzedaż, kupno lub remonty.

Zanim więc podejmiemy decyzję o wyborze karty podatkowej, dobrze jest przyjrzeć się bliżej naszym potrzebom i ewentualnym możliwościom finansowym. Wielu przedsiębiorców decyduje się na opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne z własnego budżetu. Dzięki temu nie muszą oni liczyć dodatkowo na duże składki nigdy niepotrzebnego podatku VAT.

Ponadto, jeśli nasza działalność biznesowa jest obciążona sporymi kosztami oraz otrzymaniem pozytywnego wskaźnika ryzyka ze strony Urzędu Skarbowego, może się okazać, że karta podatkowa nie będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Wtedy lepszym rozwiązaniem byłoby postawienie na inny system podatkowy.

Ostatecznie, decyzja o tym czy podejmować używanie to narzędzie czy też nie, powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorcy i czasu jaki chce on poświęcić na prowadzenie firmowej działalności gospodarczej. Karta podatkowa bardzo często bywa dla nich dogodnym rozwiązaniem jednak należy dobrze zastanowić się czy naprawdę jest to dla nas najlepsza opcja.

Rekomendowane artykuły